Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   48
               

Paweł "PIK" Urbanowski


Naszym celem jest stworzenie bootowalnej płytki CD Windowsa XP ze zintegrowanym Service Packiem 2. Co nam to daje? Po pierwsze – przy każdej instalacji systemu jesteśmy zwolnieni ze żmudnego procesu ściągania SP2 i czekania na jego instalację. Po drugie, czemu mamy tego nie zrobić? Jest to proces genialny w swej prostocie, wymagana jest tylko nagrywarka płyt CD (która stała się standardem w większości nowych komputerów), oryginalna płytka z systemem operacyjnym oraz odrobina chęci i wolnego czasu. Przejdźmy zatem do czynu!



Etap I - integracja
Windows XP w wersji Home Edition lub Professional – bez tego ani rusz. Aby się dostać do nośnika musicie odnaleźć miejsce na pudełku, gdzie plastikowa taśma jest niezgrabnie zagięta na krawędziach. Z doświadczenia wiem, że właśnie te miejsca stanowią najsłabszy punkt solidnego pudełka. A zatem zaznaczamy to miejsce markerem, po czym zębami starami się podrzeć taśmę na strzępy. Czynność należy powtórzyć kilka razy, dopóki nie powstanie dziura wielkości palca. Ten otwór pozwoli na dokończenie dzieła zniszczenia – a więc zedrzyj taśmę i uwolnij pudełko! Krążek wkładamy do napędu, po czym całą jego zawartość kopiujemy do dowolnego katalogu na twardym dysku. Załóżmy, że będzie to C:\XP. Kopiowanie chwilę potrwa, więc w międzyczasie proponuję zaopatrzyć się w czystą płytkę CD oraz Service Pack 2, który znajdziecie pod adresem: http://download.microsoft.com/download/a/c/7/ac78df4d-59cc-4e25-b4d7-94598a149719/WindowsXP-KB835935-SP2-PLK.exe . Uwaga - plik zajmuje 266MB! Warto uprzedzić rodziców przed podwyższonym rachunkiem telefonicznym. Service Pack 2 należy umieścić w kolejnym katalogu (u nas to będzie C:\SP2). Następnie klikamy Start > Uruchom > cmd . Naszym pięknym oczom ukaże się okno konsoli. Wchodzimy do folderu z „łatką”: cd c:\SP2 i uruchamiamy proces integracji wydając komendę: WindowsXP-KB835935-SP2-PLK.exe /integrate:C:\XP . Oczywiście ścieżki folderów zmieniacie na odpowiednie. Wpierw pliki zostaną rozpakowane, po czym zintegrowane z plikami Windowsa XP.





Po zakończeniu procesu, powinniście dostać potwierdzenie:



Koniec męczarni. Przechodzimy do wypalenia systemu na płytkę CD.

Etap II – wypalanie
Aby nagrywanie przebiegło bezboleśnie należy zaopatrzyć się w:
· IsoBuster - http://www.smart-projects.net/isobuster/,
· Nero Burning ROM - http://www.nero.com/.
Oczywiście nikogo nie zmuszam do użycia akurat tego oprogramowania – każde spełniające podobną rolę będzie pasować. Aby nasza płytka była bootowalna, wkładamy oryginalny nośnik do napędu, a następnie uruchamiamy IsoBuster. Program ten posłuży nam do wyciągnięcia boot loadera. Wybieramy folder Bootable CD, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na Microsoft Corporation.img (na screenach pojawia się inna nazwa, ponieważ korzystałem z „domowej” wersji z Service Pack 1). Z menu wybieramy Extract Microsoft Corporation.img i zapisujemy go do dowolnego katalogu (np. C:\boot).



Kolejnym krokiem jest uruchomienie Nero Burning ROM, a następnie z okna Nowa kompilacja wybranie CD-ROM (startowy). Przechodzimy do zakładki Opcje startowe, gdzie zaznaczamy Plik obrazu i podajemy ścieżkę do boot leadera (u nas: C:\boot\Microsoft Corporation.img). Zaznaczamy Włącz ustawienia specjalne, w rodzaju emulacji – bez emulacji oraz UWAGA: zmieniamy liczbę ładowanych sektorów na 4 (inaczej płytka nie będzie bootowalna).


Zakładka Opcje ISO powinna (a właściwie musi) wyglądać tak jak na obrazku. W razie jakichś problemów (np. kiepska jakość druku…) przedstawię konfigurację poniżej:
· Długość nazwy pliku: Maks. to 31 znaków (ISO Poziom 2)
· Format: Tryb 1
· Zestaw znaków: ISO 9660 (zwykły CD-ROM ISO)
Dalej zaznaczamy pozostałe opcje:
· Joliet
· Zezwalaj na zagłębienie ścieżek większe niż 8 katalogów
· Zezwalaj na więcej niż 255 znaków w ścieżce
· Nie dodawaj do pliku rozszerzenia „;1” ISO
· Zezwalaj na więcej niż 64 znaki w nazwach Joliet



W zakładce Opis płyty wpisujemy dowolną etykietę płyty, np. WinXP_SP2_PL .



Następnie wybieramy Nowy. W oknie menedżera plików zaznaczamy całą zawartość folderu, do którego skopiowaliśmy Windowsa XP (u mnie C:\XP) i przenosimy do okna po lewej stronie (ISO1). I to już koniec. Pozostaje nagrać płytkę!



Słowo na zakończenie
Powyższy proces można przeprowadzić na każdej wersji językowej „okienek”. Zakończy się również powodzeniem w przypadku Windowsa 2000 (i odpowiedniego pakietu Service Pack). W podobny sposób można integrować mniejsze „łatki” – patche z wersją instalacyjną. Weźmy na przykład bardzo świeżą poprawkę do Service Pack 2 oznaczoną symbolem KB884020. Znajdziecie ją pod adresem. Postępujemy analogicznie jak wcześniej – zapisujemy „łatkę” (tu WindowsXP-KB884020-x86-plk.exe) w dowolnym katalogu (np. C:\patch). Następnie uruchamiamy konsolę (Start > Uruchom > cmd), wchodzimy do folderu z patchem: cd c:\patch i integrujemy z plikami Windowsa XP za pomocą komendy: WindowsXP-KB884020-x86-plk.exe /integrate:c:\XP , gdzie c:\xp jest miejscem przechowywania instalacyjnych plików systemu.

Przydatne adresy
Microsoft
Windows Update
Service Pack 2 PL
Poprawka do Service Pack 2 PL
Strona domowa Nero
Strona domowa IsoBuster


  Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   48